Venkovní rolety a žaluzie: Ochraňte svůj domov před horkými slunečními paprsky

Venkovní rolety a žaluzie: Ochraňte svůj domov před horkými slunečními paprsky

Venkovní rolety a žaluzie: Ochraňte svůj domov před horkými slunečními paprsky

Venkovní rolety a žaluzie chrání před hlukem z okolí, jsou účinné proti přehřívání interiéru, v zimě díky vrstvě vzduchu mezi oknem a stínítkem šetří náklady na vytápění, fasádě dodají šmrnc, a navíc mají bezpečnostní charakter.

žaluzie ze dřeva

Klasické rolety

Jejich největší předností je velmi vysoké zatemnění oken i během dne, ale zcela odříznou od dění venku. V nabídce jsou hliníkové, dřevěné a plastové. Vylepšené rolety s hliníkovými extrudovanými lamelami s roletovým překladem řeší několik problémů najednou – bezpečnost, zlepšení akustické a díky vodícím lištám zapuštěným ve zdivu i estetickou stránku. Jejich osazení se plánuje již ve fázi stavby.

Nevýhoda, o níž se však málo říká, je fakt, že právě při roletových překladech vzniká tepelný most, a to z důvodu, že překlad je osazen nad oknem a není překryta spojovací spára. Klasická předokenní roleta se skládá z roletového pancíře, tedy lamel, boxu a vodících lišt.
žaluzie v restauraci

Trendové žaluzie

Při současném designu, ale i možnosti regulace osvětlení jsou právě exteriérové ​​žaluzie volbou architektů i majitelů domů a bytů. Nabídka lamel, jejich tvarů, délek i šířek je bohatá, takže je z čeho vybírat. Jejich obrovskou výhodou je právě podstata jejich fungování, tedy naklápění lamel do úhlu, který právě potřebujete, i výška jejich stažení. Některé typy žaluzií mají zaoblený tvar, ten však nemá vliv na účinnost stínění.

Ovládání

Chcete ušetřit nebo mít komfort? Rolety lze ovládat manuálně šňůrkou nebo popruhem a žaluzie i rolety klikou. Na rámu okna však budete potřebovat rezervu alespoň 2,5 centimetru, aby se dalo křídlo otevírat. Jde o nejlevnější možnosti. S oběma typy lze manipulovat i motoricky, tedy nástěnným vypínačem a dálkovým ovladačem, i elektronicky, například centrálním ovladačem. Plně automatické ovládání je možné pomocí senzorů. Ty reagují na intenzitu světla i na počasí.